yalan
08 دی 1401 - 15:39

نرخ رشد جمعیت در آذربایجان‌شرقی منفی می‌شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌شرقی جوان‌سازی جمعیت را یکی از مهم‌ترین مباحث کشور عنوان کرد و گفت: آذربایجان‌شرقی یکی از استان‌های سالمند کشور است و با روند کنونی، نرخ رشد جمعیت استان در سال 1415، صفر و در سال 1420 منفی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، تراب محمدی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌شرقی صبح امروز نشست اعضای شورای اداری استان آذربایجان‌شرقی با موضوع "چرایی و چگونگی عملیاتی کردن قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت"  جوان‌سازی جمعیت را یکی از مهم‌ترین مباحث کشور عنوان کرد و اظهار داشت: آذربایجان‌شرقی یکی از استان‌های سالمند کشور است و با روند کنونی، نرخ رشد جمعیت استان در سال ۱۴۱۵، صفر و در سال ۱۴۲۰ منفی خواهد شد.

وی افزود: معضل کاهش جمعیت تنها عامل اقتصادی ندارد، بلکه باید باورها و سبک زندگی عوض شود؛ به همین دلیل کارهای فرهنگی در این حوزه اهمیت پیدا می‌کند و در سطح کشور نیز برای برنامه‌های فرهنگی و توجیهی برای مدیران کشوری و استانی برگزار می‌شود.

محمدی با تاکید بر اینکه مسؤولان باید متوجه عمق این فاجعه باشند، گفت: ما در استان آذربایجان‌شرقی به خاطر موقعیت جغرافیایی، سیاسی و فرهنگی خاص بیش از سایر مناطق کشور نیازمند اصلاح ساختار جمعیت و افزایش نرخ رشد جمعیت هستیم.

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی نیز با اشاره به اینکه این استان رتبه سوم کشور از نظر سالمندی را دارد، متذکر شد: ۱۲ درصد جمعیت استان سالمند هستند و نرخ موالید استان از سال ۱۳۹۱ به این طرف مرتبا کاهش داشته است.

زهرا کوهی تصریح کرد: نرخ ازدواج نیز نسبت به سال ۱۳۹۱، با کاهش ۱۰ درصدی و نرخ طلاق با افزایش ۸ درصدی روبه‌ رو بوده و بر اساس این آمارها ما با بحران جمعیت مواجه هستیم.

پایان پیام/س

منبع: فارس
شناسه خبر: 942366